بلاگ

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده (Crypto Currency) است که از سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را شروع کرده است. مبدع این ارز یک فرد ژاپنی بنام ساتوشی ناکاموتو است که خود را فقط در دنیای مجازی معرفی کرد.

ساتوشی ناکاموتو یک نام مستعار است که ریشه آن ژاپنی بوده و معنی لغوی آن “کسی که جنبش خردمندانه را پایه گذاری می کند” می باشد. ساتوشی خود را یک مرد ۳۶ ساله ژاپنی معرفی کرده بود و فقط از طریق کانالهای مجازی و تالارهای گفتگو در دسترس بود. وی پس از ارائه نسخه نهایی پروژه بیت کوین در سال ۲۰۱۰، رویکرد خود را تغییر داد و بر روی پروژه ای دیگر مشغول بکار شد و کم کم در سال ۲۰۱۱ تمام ارتباطات خود را قطع کرد. از آن زمان تاکنون از وی خبری در دست نیست. در زمانهای مختلف افرادی ادعا کرده اند که ساتوشی ناکاموتو هستند ولی همه ی آنها به دلایلی از ادعای خود صرف نظر کردند. البته ممکن است که طراحی و پیاده سازی این پروژه کار یک تیم قوی بوده و ساتوشی نام مستعار آن تیم است.

انگیزه ساتوشی از تولید بیت کوین  تولید واحد پولی بود که دولتها و سیاستمداران در تعیین ارزش آن دخالتی نداشته باشند و تنها عرضه و تقاضا قیمت آن را مشخص کند. بهمین خاطر بیت کوین بصورت یک پول غیر متمرکز طراحی شد و هیچ دولت یا گروهی متولی آن نبوده و در قیمت گذاری آن نقشی ندارند.

محرمانگی و شفافیت بی نظیر بیت کوین از نقات قوت آن به شمار می رود. تمام تراکنشهای بیت کوین در یک بستر عمومی بنام زنجیره بلاک (blockchain) ذخیره می شوند. اولین قدم برای انجام تراکنش ساختن کیف پول است. هر شخص می تواند در زنجیره بلاک چندین کیف پول داشته باشد. در هر تراکنش نام طرفین مبادله مخفی و محفوظ است و فقط آدرس کیف پول آنها بهمراه دیگر مشخصات تراکنش ذخیره می شود. آدرس کیف پول یک رشته ای بی معنی از اعداد و حروف است که با “۱” و یا “۳” شروع می شود و از طریق آن نمی توان صاحب آن را شناسایی کرد. از این طریق محرمانگی اطلاعات بصورت کامل رعایت می شود. از طرفی بخاطر وجود شفافیت و اینکه تاریخچه تمام تراکنشها قابل پیگیری و ردیابی است از فسادهای مالی جلوگیری به عمل می آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *