بلاگ

کیف پول (wallet) بیت کوین

کیف پول (wallet) بیت کوین ابزار اصلی انجام نقل و انتقالات در بستر زنجیره بلاک است. هر کاربر در اولین قدم باید کیف پول خود را تعریف کند. این کیف پول کاملا مجازی است و از دو کلید(رمز) تشکیل شده است.

  • کلید خصوصی: این کلید مخصوص به صاحب کیف پول است و به هیچ وجه نباید در اختیار دیگران قرار بگیرد. هر کس این کلید را داشته باشد بعنوان صاحب کیف پول محسوب شده و هر گونه نقل و انتقالی را می تواند انجام دهد.
  • کلید عمومی: این کلید مشابه شماره حساب بانکی در سیستم بانکداری سنتی است. درصورتیکه کسی بخواهد بیت کوین به کیف پول شما واریز کند باید این کلید را به وی بدهید.

شفافیت و محرمانگی دو مزیت عمده بیت کوین نسبت به سیستم بانکی است. که در این پست بیشتر به آن می پردازیم:

  • محرمانگی: در هنگام ساختن کیف پول در زنجیره بلاک از اطلاعات شخصی کاربر هیچ سوالی نمی شود و در زمان انجام تراکنش فقط کلید های عمومی کیف پول مبدا و مقصد بهمراه مشخصات تراکنش ذخیره می شوند و مشخصات صاحب کیف پول ذخیره نمی شود. در نتیجه نهایتا هیچ کس نمیداند سرمایه افراد در بلاک چین به چه میزان است و یا اینکه آنها چه تراکنشهایی را انجام داده اند.

علاوه بر آن هر فرد می تواند چندین کیف پول متفاوت داشته باشد.

  • شفافیت: تمام تراکنشهای انجام شده در زنجیره بلاک در اختیار عموم قرار دارد و هر کسی می تواند تراکنشها را ردیابی و پیگیری کند. بهمین دلیل هیچگونه تقلب و تراکنش جعلی نمی تواند در سیستم انجام شود. ساختار زنجیره بلاک را به آکواریوم تشبیه می کنند شفاف است ولی قابل دستکاری نیست.

در پایان حتما با این نکته توجه داشته باشید که همیشه یک کیف پول موقتی داشته باشید و برای دریافت بیت کوین کلید عمومی آن را به دیگران بدهید زیرا کسی که کلید عمومی کیف پول شما را داشته باشد تا همیشه می تواند تراکنشهای این کیف را ببیند (بخاطر شفافیت) البته فقط میتواند ببیند. برخی از کیفهای پول هستند که بصورت خودکار بعد از هر تراکنش کلید عمومی جدید می سازند. از این نوع نیز میتوانید برای دریافت بیت کوین استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *