بلاگ

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک تکنولوژی است که برای اولین بار در بیت کوین استفاده شد. همانطور که میدانیم در سیستم بانکی اطلاعات مربوط به مشتریان و تراکنشهای مالی همه در یک پایگاه داده ذخیره می شود و کنترل تراکنشها توسط بانک انجام می گردد. بلاک چین ساختار متمرکز را بهم زد و اینگونه تعریف کرد:
هر تراکنش به عنوان یک بلاک (رکورد جدید) تعریف می شود و این بلاک آدرس بلاک قبلی را در دل خود دارد. در نتیجه بلاکها مثل دانه های زنجیر با هم رابطه داشته و قابل پیگیری(ردیابی) هستند. از طرفی همه کاربران تمام بلاک ها را در کامپیوتر های خود دارند. در زمان انجام هر تراکنش یک بلاک جدید درست می شود و تعدادی از کاربران صحت آن را تایید می کنند بعد از این تایید، تراکنش انجام می شود. در بلاک چین تراکنشها برگشت پذیر نیستند.
مزایای بلاک چین:
• تمرکز زدایی
• حذف واسطه ها و در نتیجه کم شدن کارمزدها
• سرعت بالای انجام تراکنشها
• جلوگیری از هک شدن و تقلب
• پایداری اطلاعات (اطلاعات هیچگاه از بین نمی روند)
• حفظ محرمانگی
بلاک چین پتانسل ورود به تمام صنایع را دارد. این تکنولوژی ساختار موجود را بر هم می زند و تغییراتی بنیادین در صنایع ایجاد می کند.
بعنوان مثال در صنعت “ذخیره سازی فایل” روش فعلی بدین صورت است که سرورهای موجود ذخیره فایل(DropBox, OneDrive, …) اطلاعات را بصورت متمرکز ذخیره کرده و شرکت مربوطه هزینه ای در قبال نگهداری و حفاظت آن از کاربران اخذ می کند. با ورود بلاک چین ساختار ذخیره فایل بصورت غیر متمرکز می شود. فایلها به بخش های کوچکتر(بلاک) تقسیم شده و روی سیستم های مختلف در سطح اینترنت ذخیره می شوند. این بلاک ها قابل ویرایش نیست و فقط صاحب آن کلید مشاهده آن فایل را دارد. در هنگام ویرایش فایل بلاک جدید ایجاد شده و با تایید کابران مختلف، در بلاک چین ذخیره می شود.
با این ساختار می توان از تمام مزایای مطرح شده بلاک چین نیز بهره مند شد. در آینده ورود بلاک چین و تاثیرات آن بر صنایع مختلف را بررسی خواهیم کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *