بلاگ

نقش فورکها در توسعه ارزهای رمزپایه

مایک سوفار (Mike Sofaer) مدیر ارشد فناوری Brian Kelly Capital Management در پاسخ به سوال “بیت کویت واقعا چیست؟” چنین پاسخ داد:“ بیت کوین یک بیمه جمعی در برابر فروپاشی سیستمهای بانکی است.”
با توجه به این نوع دیدگاه، اگر ما بیمه های مختلفی در برابر این اتفاق(فروپاشی سیستمهای بانکی) داشته باشیم آینده مطمئن تری خواهیم داشت. یکی از سیاستهای شرکتهای بیمه اینست که حوادث و پیشامدهای مختلف یک موضوع را بیمه می کنند ولی از لحاظ آماری حادث شدن چند اتفاق همزمان نزدیک به صفر است. در نتیجه بندرت شرکت بیمه دچار ضرر و زیان می شود.
بعنوان مثال شرکت بیمه، مکانی را از نظر سیل و زلزله و رعد و برق و … بیمه می کند ولی در زمان وقوع حادثه فقط یکی از این حوادث اتفاق می افتد و مابقی قراردادهای این مکان بدون خسارت تمام می شود.
نقش فورک در اقتصاد ارزهای رمزپایه مشابه همین موضوع است.
اگر کمی به عقب بنگریم و فورکهای اخیر بیت کوین را بررسی کنیم متوجه می شویم که بیت کوین اولیه همچنان قابل اطمینان و پایدار است و حتی از تمام شعبات خود (بیت کوین کش، بیت کوین گلد و …) حجم بیشتری از بازار را جذب کرده است.
البته این مبحث مربوط به فورکهایی می شود که شرایط زیر را دارند:
• سابقه تراکنشها در بلاک چین آنها مشترک است.
• روش رمزنگاری یکسان دارند. یعنی کلید کیف پول در این فورک با کلید کیف پول قبلی یکسان است
• الگوریتم استخراج یکسان دارند.
دلیل اصلی این فورکها رقابت توسعه دهندگان پروژه بر سر چگونگی بهبود آنست. نظرات مختلف توسعه دهندگان و به اجماع نرسیدن آنها فورکها را ایجاد می کند.
چه کسانی از فورکها سود می برند؟
• استخراج کنندگان: برای این افراد مهم نیست که چه ارزی را استخراج می کنند. تنها نگرانی آنها حداکثر بازده است. بنابراین فورکهای بیشتر نشانه معادن بیشتر برای استخراج است.
• متخصصانی که بدنبال بهترین تکنولوژی برای ارزهای رمزپایه هستند. با توجه به اینکه بیت کوین قدیمی ترین ارز رمزپایه است و حجم بازار بزرگی دارد هر چه فورک بیشتری روی آن اعمال شود. الگوریتمهای مختلف تست شده و الگوریتم موفق و بهینه بدست می آید.
• کاربرانی که از ارزهای رمزپایه برای انجام تراکنشهایی با مبالغ بالا در اقتصاد خاکستری استفاده می کنند. هر چه تعداد فورکها بیشتر باشد حجم بازار و رقابت بین آنها بیشتر می شود درنتیجه کارمزد کمتر می شود. و در زمان کم شدن ارزش یک ارز میتوان به ارزهای دیگر رجوع کرد.
نهایتا فورکها را بصورت مطلق نمی توان تایید یا رد کرد. فقط می توان گفت مجموعه فورکها در طول عمر ارزهای رمزپایه باعث بهینه شدن آنها می شود و به آنها کمک می کند مسیر درست خود را پیدا کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *